Tour de Pologne 2010

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
kolarstwo szosowe Tour de Pologne 2010
2009 2011
Data 1 - 7 sierpnia 2010
Etapów 7
Dystans 1241,7 km
Czas zwycięzcy 30h 38' 48"
Zgłoszenia 184 kolarzy
Ukończyło wyścig 157 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Irlandia Daniel Martin
Drugie miejsce Słowenia Grega Bole
Trzecie miejsce Holandia Bauke Mollema
Pozostałe klasyfikacje
Górska Holandia Johnny Hoogerland
Punktowa Australia Allan Davis
Najaktywniejszych Holandia Johnny Hoogerland
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Stany Zjednoczone Garmin-Transitions
Oficjalna strona WWW

67. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbyła się w dniach 1-7 sierpnia 2010 roku. Łączna długość trasy liczyła 1241,7 km. Kolarze po raz pierwszy w historii tego wyścigu wyjechali poza granicę państwa. 4 sierpnia, na etapie z Tychów do Cieszyna (chcąc uczcić 1200-lecie miasta) kolarze wjechali mostem na Olzie na krótko (trzykrotnie) do Czeskiego Cieszyna – trzy rundy rozegrane zostały na terenie polskiego i czeskiego Cieszyna (rozegrano tam też lotny finisz). Dzień wcześniej, etap z Sosnowca do Katowic był poświęcony pamięci Franco Balleriniego, znakomitego włoskiego kolarza, który zginął 7 lutego 2010.

Sensacyjnym zwycięzcą wyścigu został Irlandczyk Daniel Martin, reprezentujący amerykańską grupę kolarską Garmin-Slipstream, wyprzedzając Słoweńca Gregę Bole, Holendra Bauke Mollemę, Szwajcara Michaela Albasiniego i ubiegłorocznego zwycięzcą - Włocha Alessandro Ballana. Najlepszy z Polaków - Sylwester Szmyd z Liquigas-Doimo zajął 6. miejsce.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:[1]

Numery Kod Drużyna
1-8 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
11-18 LAM Włochy Lampre
21-28 LIQ Włochy Liquigas-Doimo
31-38 KAT Rosja Team Katusha
41-48 THR Stany Zjednoczone Team HTC-Columbia
51-58 RAB Holandia Rabobank
61-68 QST Belgia Quick Step
71-78 GRM Stany Zjednoczone Garmin-Transitions
81-88 OLO Belgia Omega Pharma-Lotto
91-98 SAX Dania Team Saxo Bank
101-108 A2R Francja AG2R-La Mondiale
111-118 MRM Niemcy Team Milram
Numery Kod Drużyna
121-128 SKY Wielka Brytania Team Sky
131-138 EUS Hiszpania Euskaltel-Euskadi
141-148 FOT Hiszpania Footon-Servetto
151-158 FDJ Francja Française des Jeux
161-168 RSH Stany Zjednoczone Team RadioShack
171-178 AST Kazachstan Team Astana
181-188 GCE Hiszpania Caisse d'Epargne
191-199 VAC Holandia Vacansoleil
201-208 CTT Szwajcaria Cervélo TestTeam
211-218 SKS Holandia Skil-Shimano
221-228 POL Polska Team Poland BGŻ

Etapy

Etap Data Start Meta Km Typ Zwycięzca Lider
I etap 1 sierpnia Sochaczew Warszawa 175,1 Plainstage.svg płaski Włochy Jacopo Guarnieri Włochy Jacopo Guarnieri
II etap 2 sierpnia Rawa Mazowiecka Dąbrowa Górnicza 239,8 Plainstage.svg płaski Niemcy André Greipel Australia Allan Davis
III etap 3 sierpnia Sosnowiec Katowice 122,1 Plainstage.svg płaski Białoruś Jauheni Hutarowicz Australia Allan Davis
IV etap 4 sierpnia Tychy Cieszyn 177,9 Mediummountainstage.svg pagórkowaty Włochy Mirco Lorenzetto Włochy Mirco Lorenzetto
V etap 5 sierpnia Jastrzębie-Zdrój Ustroń 149,0 Mountainstage.svg górski Irlandia Daniel Martin Irlandia Daniel Martin
VI etap 6 sierpnia Oświęcim Bukowina Tatrzańska 228,5 Mountainstage.svg górski Holandia Bauke Mollema Irlandia Daniel Martin
VII etap 7 sierpnia Nowy Targ Kraków 169,3 Mediummountainstage.svg pagórkowaty Niemcy André Greipel Irlandia Daniel Martin

Etap 1 : Sochaczew - Warszawa, 175,1 km

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Jacopo Guarnieri Włochy LIQ 4h 05' 32"
2 Hiszpania Aitor Galdos Hiszpania EUS + 0"
3 Australia Allan Davis Kazachstan AST + 0"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Jacopo Guarnieri Włochy LIQ 4h 05' 32"
2 Hiszpania Aitor Galdos Hiszpania EUS + 4"
3 Polska Błażej Janiaczyk Polska POL + 4"

Etap 2 : Rawa Mazowiecka - Dąbrowa Górnicza, 239,8 km

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Niemcy André Greipel Stany Zjednoczone THR 6h 02' 52"
2 Australia Allan Davis Kazachstan AST +0"
3 Belgia Wouter Weylandt Belgia QST +0"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Allan Davis Kazachstan AST 10h 08' 14"
2 Włochy Jacopo Guarnieri Włochy LIQ +0"
3 Niemcy André Greipel Stany Zjednoczone THR +0"

Etap 3 : Sosnowiec - Katowice, 122,1 km

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Białoruś Jauheni Hutarowicz Francja FDJ 02h 45' 04
2 Argentyna Lucas Haedo Dania SAX +0"
3 Australia Allan Davis Kazachstan AST +0"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Allan Davis Kazachstan AST 12h 53' 14
2 Włochy Jacopo Guarnieri Włochy LIQ + 3"
3 Niemcy André Greipel Stany Zjednoczone THR + 4"

Etap 4 : Tychy - Cieszyn, 177,9 km

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Mirco Lorenzetto Włochy LAM 04h 07' 36"
2 Słowenia Grega Bole Włochy LAM +0"
3 Włochy Alessandro Ballan Stany Zjednoczone BMC +0"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Mirco Lorenzetto Włochy LAM 17h 00' 51"
2 Słowenia Grega Bole Włochy LAM + 7"
3 Włochy Alessandro Ballan Stany Zjednoczone BMC + 8"

Etap 5 : Jastrzębie-Zdrój - Ustroń, 149,0 km

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Irlandia Daniel Martin Stany Zjednoczone GRM 3h 51' 31"
2 Słowenia Grega Bole Włochy LAM +20
3 Polska Sylwester Szmyd Włochy LIQ +20
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Irlandia Daniel Martin Stany Zjednoczone GRM 20h 52' 11"
2 Słowenia Grega Bole Włochy LAM + 14"
3 Włochy Alessandro Ballan Stany Zjednoczone BMC + 21"

Etap 6 : Oświęcim - Bukowina Tatrzańska, 228,5 km

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Bauke Mollema Holandia RAB 5h 54' 30"
2 Szwajcaria Michael Albasini Stany Zjednoczone THR +7"
3 Słowenia Grega Bole Włochy LAM +7"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Irlandia Daniel Martin Stany Zjednoczone GRM 26h 46' 50"
2 Słowenia Grega Bole Włochy LAM +8"
3 Holandia Bauke Mollema Holandia RAB +10"

Etap 7 : Nowy Targ - Kraków, 169,3 km

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Niemcy André Greipel Stany Zjednoczone THR 3h 51' 58"
2 Białoruś Jauheni Hutarowicz Francja FDJ + 0"
3 Niemcy Robert Förster Niemcy Team Milram + 0"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1 Irlandia Daniel Martin Stany Zjednoczone GRM 30h 38' 48"
2 Słowenia Grega Bole Włochy LAM + 8"
3 Holandia Bauke Mollema Holandia RAB + 10"

Posiadacze koszulek po poszczególnych etapach

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja górska
Jersey white.svg
Klasyfikacja punktowa
Jersey blue.svg
Klasyfikacja aktywnych
Jersey red.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
Najwyżej sklasyfikowany Polak
1 Jacopo Guarnieri Jacopo Guarnieri Łukasz Bodnar Jacopo Guarnieri Błażej Janiaczyk Team Sky Błażej Janiaczyk
2 André Greipel Allan Davis Marcin Sapa Allan Davis Cervélo TestTeam
3 Jauheni Hutarowicz Dominique Rollin Team Milram
4 Mirco Lorenzetto Mirco Lorenzetto Johnny Hoogerland Lampre Marek Rutkiewicz
5 Daniel Martin Daniel Martin Garmin-Transitions Sylwester Szmyd
6 Bauke Mollema Grega Bole Johnny Hoogerland Caisse d'Epargne
7 André Greipel Allan Davis BMC Racing Team
Klasyfikacja końcowa Daniel Martin Johnny Hoogerland Allan Davis Johnny Hoogerland Garmin-Transitions Sylwester Szmyd

Klasyfikacje

Klasyfikacja generalna

Kolarz Zespół Czas UCI Punkty[2]
1 Irlandia Daniel Martin Stany Zjednoczone GRM 30h 38' 48" 100+ 6[3]
2 Słowenia Grega Bole Włochy LAM + 8" 80+ 10[4]
3 Holandia Bauke Mollema Holandia RAB + 10" 70+ 6[5]
4 Szwajcaria Michael Albasini Stany Zjednoczone THR + 20" 60+ 4[6]
5 Włochy Alessandro Ballan Stany Zjednoczone BMC + 21" [7]
6 Polska Sylwester Szmyd Włochy LIQ + 26" 40+ 2[8]
7 Polska Marek Rutkiewicz Polska POL + 30" [9]
8 Włochy Diego Ulissi Włochy LAM + 30" 20 + 1[10]
9 Stany Zjednoczone Tom Danielson Stany Zjednoczone GRM + 33" 10
10 Portugalia Tiago Machado Stany Zjednoczone RSH + 41" 4 + 1[11]

Klasyfikacja najaktywniejszych

Kolarz Kraj Zespół Punkty
1 Johnny Hoogerland  Holandia Holandia VAC 11
2 Marcin Sapa  Polska Polska POL 7
3 Błażej Janiaczyk  Polska Polska POL 6

Klasyfikacja górska

Kolarz Kraj Zespół Punkty
1 Johnny Hoogerland  Holandia Holandia VAC 88
2 Borut Božič  Słowenia Holandia VAC 32
3 Marek Rutkiewicz  Polska Polska POL 28

Klasyfikacja punktowa

Kolarz Kraj Zespół Punkty
1 Allan Davis  Australia Kazachstan AST 67
2 Wouter Weylandt  Belgia Belgia QST 61
3 Grega Bole  Słowacja Włochy LAM 56

Najlepsze czasy zespołu

Zespół Czas
1 Stany Zjednoczone Garmin-Transitions 91h 59' 44"
2 Hiszpania Caisse d'Epargne + 01' 02"
3 Włochy Lampre + 01' 06"

Najlepszy z Polaków

Kolarz Zespół Czas
Polska Sylwester Szmyd Włochy LIQ 30h 39' 14"

Przypisy

  1. Tour de Pologne 2010 Ekipy (pol.). tourdepologne.pl. [dostęp 2010-07-28].
  2. www.tourdepologne.pl. [dostęp 2010-08-08].
  3. punkty za pierwsze miejsce na 5. etapie
  4. punkty za dwa drugie miejsca i jedno trzecie na etapach
  5. punkty za pierwsze miejsce na 6. etapie
  6. punkty za drugie miejsce na 6. etapie
  7. 50 zdobytych punktów za 5. miejsce plus 2 pkt za za trzecie miejsce na 4. etapie nie zatwierdzono - zawodnicy i drużyny, którzy nie należą do UCI ProTeam nie otrzymują punktów (art.2 pkt.5)
  8. punkty za trzecie miejsce na 5. etapie
  9. 30 zdobytych punktów za 7. miejsce nie zatwierdzono - zawodnicy i drużyny, którzy nie należą do UCI ProTeam nie otrzymują punktów (art.2 pkt.5)
  10. punkty za piąte miejsce na 5. etapie
  11. punkty za piąte miejsce na 6. etapie