Dyskusja:Bielsko-Biała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Hmmm... zniknęła wzmianka o ludziach związanych z Bielskiem. Szkoda, bo większość duzych polskich miast ma wzmainkę o lokalnych "sławach". Uważam, że to była rzecz warta zamieszczenia.

Za dużo podanych hipermarketów.

Najprawdopodobniej informacje o budowie hipermarketów OBI, IKEA i Praktiker są nieco przesadzone. Co do Geanta i Sfery Bis jak najbardziej uzasadnione.

Zajrzyj do historii artykułu, pewien anonimowy użytkownik (ip'ek) na tyle uparcie dawał ten spis hipermarketów, żeby go uspokoić wplotłem tą listę do ciekawostek. Tak to jest z ip'ekami - jeśli byś mógł zweryfikować tą listę to bardzo fajnie. Witam i pozdrawiam, D_T_G 16:06, 26 lut 2006 (CET)

Coś marniutki ten opis BB

Hej, mieszkańcy Bielska! Coś marniutki jest ten opis Waszego miasta. Przyrównując do opisu np. Żywca wypada on naprawdę blado. (brak podpisu: Beniamin P 01:24, 7 mar 2006)

Nie jestem Bielszczaninem, ale jakoś tak jeszcze sentyment do tego miasta mam, z wiadomych powodów ;) Śmiało możesz ten opis rozbudować, pozdrawiam, D_T_G 14:33, 7 mar 2006 (CET)

Bielsko - Biała

Witam , nie jestem bielszczaninem ale Bielsko jest mi bliskie więc trochę razi to że jest tak mało opisane na temat miasta , które zasługuje na szeroki i obszerny artykuł . Juz napisałem gospodarkę , kulturę , media i poprawiłem trochę ciekawostki . Natomiast za sekcję sport czy historia może by ktoś się chciał zabrać??Przyznam że temat bielskiego sportu jest mi obcy ale ktoś może posiada większą wiedzę i skrobnie tam jakiś obszerniejszy artykuł ;) Pozdrawiam Macdriver 15:36, 26 mar 2006 (CEST)

Cieszyn mnie, że rozbudowałeś to miasto, ale błagam nie zapominaj, że nie ma już miasta "Bielsko" jest Bielsko-Biała, Wikipedia to encyklopedia i na niej nie używamy takich skrótów jak Bielsko na określenie miasta Bielsko-Biała czy tak nieformalnych "regionów" jak "podbeskidzie" (zachęcam do przeczytania tego hasła) ale Pogórze Śląskie. Jeśli znajdę czas to postaram się co nie co dodać do działu historia. Pozdrawiam, D_T_G 20:16, 26 mar 2006 (CEST)

synowie i corki

dlaczego w postaciachz Bielska Białej jest podany Jerzy Zelnik ur. w Krakowie? --Pawel bielsko dyskusja► 21:19, 11 sie 2006 (CEST)

Jakoś dzielnic brakuje

W spisie dzielnic Bielska-Białej wyraźnie brakuje Kamienicy! (skandal!)

Brakuje też wielu innych, ale są one mało ważne - np. Wróblewice. Bielsko 15:26, 25 wrz 2006 (CEST)
nie ma dzielnicy Wróblewice - są Wróblowice a poza tym to chyba nie dzielnica a część Lipnika - Kamilo

Ze zgłoś błąd

w dziale szkoły podstawowe należy skasować wpis szkoła podstawowa nr.12 ponieważ została ona przetwożona na gimnazjum nr.1 . wiem bo chodziłem do tej skoły ( to były czasy :) )
Zgłoszone: 20:32, 27 wrz 2006 (CEST)


Do Wikipedysty Augiasza w kwestii usunięcia linków

Dlaczego usunąłeś linki do odzyskiwania przez Sułkowskiego majątku, które wczoraj wstawiłem? 10:05 2006.10.05

Jest juz wzmianka w artykule i tyle wystarczy. Jesli koniecznie chcesz dodawac to umiesc w Muzeum w Bielsku-Białej - Zamek książąt Sułkowskich - tam lepiej pasuja. Pozdrawiam augiasz pytania? 10:20, 5 paź 2006 (CEST)
Zastanawiałem się, ale odzyskiwany majątek obejmuje znacznie więcej rzeczy w Bielsku, nie tylko zamek, więc umieściłem to w artykule o mieście. 19.43 2006.10.05

kpina z usunieciem informacji o szczytach gorskich i innych

Mozna sie ladnie wkurzyc - pisalem w wikipedii wszystko co jest zwiazane ze szcytami gorskimi lezacymi w granicach administracyjnych miasta. jest to dobra rzecz gdyz nasze miasto (miasto a nie gmina) lezy na super terenach co ktos kto tego nie wie fajnie sie tego dowiaduje. Gory w BB to 2 pasma gorskie i jest duzo szczytow, nagle wchodze na wikipedie i wszystkie szcyty usuniete - to jest kpina! rozumiem reorganizacje opisow itp. lecz mozna to bylo gdzies przesunac a tak to nawet przecietny Bielszczanin nie wie ze np. Klimczok nalezy do Bielska-Białej i bedziemy dalej zyc w nieswiadomosci. ze Bielsko-Biała to ladne miasto ktore ma kolejke na Szyndzielnie i schronisko na Debowcu, no i Kozia Gorka jest jeszcze i to wszystko. A to wielka nieprawda. Tak samo jak nie ma zadnego regionu "Podbeskidzie".

Nieobiektywizm

Cały czas jacyś użytkownicy wypisują treści nieencyklopedyczne. Jakiś koleś pisze ( w sekcji edukacja): "Najlpesza podstawówka w Bielsku to III, gimnazjum XVI i liceum III". Zapewne autor jest uczniem/absolwentem tych szkół. Dam sobie głowę uciąć, że jest on z Żeromskiego (LO III), bo sam tam chodze i wiem, ze czesc uczniów choruje tam na pewną chorobę, której symptomem jest to, że ma się "D*pę wyżej niż głowę". Wstydź się! Na marginesie - najlepszym bielskim LO jest Liceum nr. V (42. miejsce w ogólnopolskim rankingu liceów tygodnika "Newsweek"). No wybaczcie, musiałem to wywalić... Mariush 13:53, 1 lis 2006 (CET)

Mało fotek

Przydały by się fotki w tym artykule

Podział administracyjny Polski na 49 województw w roku 1975!!!!

Czytając artykuł o BB natknąłem się na informację że miasto to zostało w 1951 stolicą woj. bielskiego. Ludzie to jakaś bzdura!!! Podział na 49 województw nastąpił dopiero w 1975.

FOTKI

Fajnie byłoby gdyby ktoś rzucił panorame BB z gór i widok na góry z jakiegoś miejsca w miescie;). Gall Anonim 16:21, 29 mar 2007 (CEST)

Studnia bielska

Może warto coś napisać w zabytkach (lub w artykule o rynku na bielskiej starówce) o studni bielskiej [1]. LUCPOL 17:39, 30 kwi 2007 (CEST)

Uwagi odnośnie artykułu o Bielsku

Co prawa nie tworze artykułów na Wikipedii, ale często tu zaglądam. Bielsko to miasto, w którym się urodziłem i, jak każdy Bielszczanin, chciałbym, żeby artykuł o BB był jak najlepszy. Czytając artyuł o BB od razu rzuca się w oczy "WYLICZANKA"... wymienione są wszystkie osiedla, szkoły, hipermarkety i sieci sklepów (itd)... na co to? Tak samo dobrze możnaby wylicać wszystkie kioski Ruchu. Można np. jednym zdaniem przy ekonomii wspomnieć, że miasto jest dużym centrum handlowym i posiada wiele hipermarketów i sklepów, ale ich wymienianie jest zbędne. Sferę jeszcze rozumiem, ale Euro-AGD i inne mniejsze sklepy to nietrafiony pomysł. W każdym mieście wielkości Bielska jest ich parę. Ponadto, bardzo mało jest zdjeć Bielska. Jeśli nie ma odpowiednich zdjęc do wklejenia w różnych dzialach (np. transport itp.), to mozna na końcu artykułu umieścić parę ciekawych fotek np. ul. Schodowej, 11go listopada, Sfery, Ratusza itp.

Bielszczanie i odmiana przez przypadki.

Jako mieszkaniec Bielska-Białej cieszę się, że artykuł tak prężnie się rozwija. Moja propozycja odnośnie działu o znanych bielszczanach jest taka, by podzielić to na tych, którzy w Bielsku się urodzili (np. Jacek Lech, Zbigniew Preisner itd.) oraz tych którzy do Bielska się sprowadzili, pracowali tutaj lub się uczyli (np. Gosia Andrzejewicz, Jerzy Stuhr).

Drugą moja propozycją - aczkolwiek nie wiem czy dobrą - jest zamieszczenie w artykule - może gdzieś na początku w podstawowych informacjach lub w osobnym dziale - prawidłowej odmiany nazwy miasta. Coraz częściej słyszę w telewizji - zarówno w prognozie pogody jak i w programach informacyjnych - lub u osób spoza Bielska, jak np. w miejscowniku zamiast "w Bielsku-Białej", mówią "w Bielsko-Białej" lub w dopełniaczu zamiast "Bielska-Białej" to "Bielsko-Białej" itd. Szczerze mówiąc ta kwestia jest dla mnie irytująca. Bujany (dyskusja) 20:29, 20 cze 2008 (CEST)

Głosowanie na medal

Bielsko-Biała

Data rozpoczęcia: 20:21, 12 cze 2008 Data zakończenia: 20:21, 12 lip 2008 Głosowanie zakończone


 • Uzasadnienie: Artykuł jest wyczerpujący, przejrzysty, dobrze zilustrowany. Zawarte są tu wszystkie ważne informacje o Bielsku-Białej. Artykuł godny medalu!!! Gaj777 (dyskusja) 20:21, 12 cze 2008 (CEST)Gaj777
 • Głosy za:
 1. jestem za --Beatles (dyskusja) 22:13, 14 cze 2008 (CEST)
 2. Za. I mam niejasne poczucie graniczące z pewnością :)))) że chłopaki/dziewczyny (niepotrzebne skreślić) będą aktualizowały stronę. To robota prawdziwych pasjonatów,.kićor (dyskusja) 00:19, 16 cze 2008 (CEST)
 3.  Za arykuł bardzo dobry, ◄Ozi64► i jego dyskusja 18:33, 26 cze 2008 (CEST)
 4. Bardzo dobry artykuł. Markotek (dyskusja) 19:33, 29 cze 2008 (CEST)
 5. Mi się podoba  Za--Rudzik11 (dyskusja) 21:44, 4 lip 2008 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 1. Mmt (dyskusja) 22:09, 12 cze 2008 (CEST) uzasadnienie poniżej
 2. JD dyskusja 19:15, 13 cze 2008 (CEST) jn.
  S99pl 12:08, 14 cze 2008 (CEST) Źródła są, ale jest ich niezwykle mało, a bibliografii brak
  Markotek (dyskusja) 12:21, 14 cze 2008 (CEST) brak bibliografii Jest już bibliografia, a artykuł mi się podoba, więc przenoszę się na drugą stronę.
   Przeciw za sekcję "Ciekawostki". Szoltys [DIGA] 11:02, 21 cze 2008 (CEST) Szoltys [DIGA] 09:27, 12 lip 2008 (CEST)
 3.  Przeciw Dawid Mrożek (dyskusja) 16:45, 29 cze 2008 (CEST). Artykuł super, ale sekcja ciekawostki nie jest mile widziana, ANM nie powinien jej zawierać. Niektóre sekcje są do dopracowania (niespodziewałem się, że ocenie miasto mojego dzieciństwa i moich narodzin)
 4. na razie tutaj. zagłosuję na  Za po usunięciu sekcji Ciekawostki -Pudelek (dyskusja) 17:55, 29 cze 2008 (CEST)
 5. nie wiem czy przez głosowanie na DA by przeszło. Moje uwagi w dyskusji. --Hiuppo (zagadaj) 10:51, 7 lip 2008 (CEST)
 • Dyskusja:
 • Brak źródeł i bibliografii... Przeczytaj najpierw WP:WER 83.5.248.56 (dyskusja) 20:27, 12 cze 2008 (CEST)

Uwagi:

 • po co w nagłówku wybrane z nieznanych motywów dwie obcojęzyczne nazwy?
 • W 1327 r. Bielsko weszło do lenn czeskich Luksemburgów i odtąd granica na Białej, była także granicą państwową. - jakie państwa oddzielała? Księstwo Cieszyńskie i Księstwo Oświęcimskie?
 • styl mało encyklopedyczny momentami (np. W czasie wojny miasto tętniło życiem, Mocną stroną bielskiego sportu od lat jest piłka siatkowa., Bielsko było drugim (zaraz po Wiedniu) najlepiej prosperującym miastem cesarstwa austro-węgierskiego)
 • nieproporcjonalna przewaga informacji z historii najnowszych (np. wynik ostatnich wyborów na prezydenta miasta, aktualni parlamentarzyści)
 • POViasta sekcja "Znani bielszczanie" (co tam robi Zofia Kossak tak btw?)
 • sekcja "Ciekawostki" do integracji z resztą hasła, część informacji usunąć
 • brak bibliografii Mmt (dyskusja) 22:09, 12 cze 2008 (CEST)
  • Nazwy w nagłówku pochodzą z niemieckiej i czeskiej Wikipedii. A są potrzebne, bo w każdym artykule są tłumaczenia.
  • Granica na Białej oddzielała Królestwo Czeskie od Polski
     • ooo, granic tam było sporo. Polsko-habsburska, polsko-pruska, potem granica Galicji i Śląska, do tej pory granica Śląska i Małopolski --Pudelek (dyskusja) 17:54, 29 cze 2008 (CEST)
  • Informacje o polityce, np. spis parlamentarzystów jest w większości artykułów o miastach (także w medalowym Stargard Szczeciński)
  • "Znani bielszczanie" - chodzi o osoby, które urodziły się, bądź mieszkały przez dłuższy czas w mieście i są powszechnie znane lub zapisały się w historii. Co do Zofii Kossak-Szczuckiej - mój błąd (ona mieszkała w Górkach), który już naprawiłem.Gaj777 (dyskusja) 14:27, 13 cze 2008 (CEST)Gaj777
  Chyba nie wiesz, że złowo znani jest niezgodne z WP:ZTL. Poza tym w Stargardzie nie ma listy parlamentarzystów, jest wykaz biur poselskich, a to co innego. Parlamentarzystów możesz przyporządkować do okręgu wyborczego. Jeżeli uważasz, że któryś art. nie jest jest wart medalu, zgłoś to tutaj (sekcja najniżej).--JD dyskusja 19:15, 13 cze 2008 (CEST)
 • Mnie sie podoba - sporo rzetelnej roboty. Zastanawia mnie jedynie tytuł rozdziału "Zabytki nieistniejące". kićor (dyskusja) 11:56, 13 cze 2008 (CEST)
  to było niepotrzebne i zostało już skasowane --Gaj777
 • W artykule przeważają listy, większość zagadnień jest opisem poszczególnych obiektów, rzeczy, instytucji, lecz nie opisem samego tytyłu sekcji dot. miasta. Inne wady ... Panorama za szeroka (po prostu to się nie nadaje na początek). Histora za długa (utworzyć Historia Bielska i Białej i zrobić skrót). No niestety, próbując analizować dalej art. wciąż widzę brak opisu, tylko wykazy, wykazy i wykazy. Chciałem o czymś poczytać a nie skrolować art. pełen zagadnień. --JD dyskusja 19:15, 13 cze 2008 (CEST) Art. nie wyczerpuje tematu (tylko go listuje) i w ogole nie jest przejrzysty! Spis treści dłuższy od infoboksu? Tych miast partnerskich chyba też jest za dużo jak na infobox. --JD dyskusja 19:29, 13 cze 2008 (CEST)
  • Pisząc np. o kulturze trzeba sekcję podzielić na: muzea, teatry, festiwale itd. Inaczej się nie da.
  • Panorama za szeroka? Chyba nie może być inna?
  • Spis treści jest długi, bo artykuł jest długi i podzielony na wiele sekcji. Jak komuś przeszkadza, to może go ukryć podczas czytania...
  • Nie moja wina, że Bielsko-Biała ma dużo miast partnerskich.
 • Dodałem bibliografię i źródła, gdzie tylko się dało, zlikwidowałem część niekoniecznie potrzebnych spisów. Gaj777 (dyskusja) 18:09, 14 cze 2008 (CEST)Gaj777
 • Brawo za zamieszczenie sekcji Bielsko-Biała#Kościoły i Związki Wyznaniowe. Tu są wskazane siedziby władz kilku z nich [2]. Drobna uwaga: w wypowiedzi Ponadto w Bielsku-Białej znajduje się Gmina Wyznaniowa Żydowska, jedna parafia Kościoła Polskokatolickiego, Świecki Ruch Misyjny "Epifania", zbór Świadków Jehowy, zbór Kościoła Zielonoświątkowego "Filadelfia", zbór Wolnych Chrześcijan, kościół Adwentystów Dnia Siódmego i inne pomniejsze związki wyznaniowe. - proponowałbym usunąć słowo pomniejsze jako conajmniej nieprecyzyjne, albo ostatecznie dookreslić sens inne pomniejsze zamieniając na zdanie opisowe.
 • Ważna uwaga : jeśli to medalowy art, to powinien zawierać listę tych innych związków wyznaniowych. Spróbuj proszę uzupełnić. Urzad miasta posiada listę normalnych i innych . Z poważaniem --Indu ( विकिपीडिया ) 19:31, 15 cze 2008 (CEST)
Oczywiście też czynię poszukiwania, znalazłem na teraz ekologów : Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. --Indu ( विकिपीडिया ) 19:54, 15 cze 2008 (CEST) Pierwsze trafienie Google : Buddhist Center Bielsko-Biala, Web site: www.bielsko-biala.buddyzm.pl. Dalsze : Tysiącramienny Czenrezik - mandala z piasku, Bielsko Biała 2005 . Jest też szamanizm tybetański Garuda Bielsko Biała Zaczynam mieć uzasadnione watpliwości czy potraktowałeś temat na medal. Proszę korzystaj z Google. --Indu ( विकिपीडिया ) 19:54, 15 cze 2008 (CEST)
  • Osobiście uważam że o bardzo niewielki mankament. Niezauważalny i dość mało istotny - nawet w haśle na medal. Tym bardziej że zaczyna to wyglądać jak obsesja - nie po raz pierwszy widzę takie uwagi. kićor (dyskusja) 20:37, 16 cze 2008 (CEST)
   • Dziękuję za reakcję na zgłoszenie i uzupełnienia w sekcji "Kościoły i związki wyznaniowe". Dokonałem zamiany linku do bóstwa Garuda na Związek Garuda w Polsce (=zarejestrowany związek wyznaniowy) i dopisałem Bon (religia). Proponuję, przy informacji o religiach buddyjskich , dodać przypis(lub wspomniane trzy) do ich miejskich stron www lub ich gomp, dla uźródłowienia treści Twojego wpisu. --Indu ( विकिपीडिया ) 07:17, 28 cze 2008 (CEST)
 • źródła uzupełnione, bibliografia też
 • niektóre listy usunięte
 • Kościoły i związki wyznaniowe uzupełnione
 • Sekcja "Znani bielszczanie" podzielona; określone kryteria wyboru
--Gaj777 (dyskusja) 10:12, 21 cze 2008 (CEST)
 • Jeszcze jedna uwaga. Przypisów się nie dubluje tylko stosuje <ref name="przypis1">Treść przypisu 1</ref>, a w drugim miejscu <ref name="przypis1"/>. S99pl 10:41, 21 cze 2008 (CEST)
 • Tak, jak w przypadku innych miast brakuje mi tu dwóch istotnych kwestii - założeń urbanistycznych miasta - jedynie w sekcji ciekawostki, której treści należałoby zintegrować z resztą artykułu oraz informacji o społeczności miasta - problemy społeczne takie jak np. bezrobocie występują, a jest tylko wzmianka o demografii. Przykuta (dyskusja) 10:58, 21 cze 2008 (CEST)
 • "Ciekawostki" usunięte.
 • Do poprawienia przypisy - szablon {{cytuj stronę}}, {{cytuj pismo}}, {{cytuj książkę}}. Beznadziejne uźródłowienie. Jaki sens jest wymieniać góry poza granicami miasta? Po co te odległości? Sekcja nazwa miasta - jedno zdanie. Nie lepiej to dać w historii? Ludność - poproszę zrobić to przez timeline. Sekcja o osobach związanych z miastem jest bez sensu - zrobić kategorię, dać do niej maina, a wymienić tych naprawdę znanych, zlinkować bezlinkowych. Sekcja sport do uporządkowania, można to opisać bez wypunktowywania. Nadal w haśle są {{fakt}}. Na szkolnictwo też by wystarczyły ważniejsze szkoły i ew. oddzielne hasło. Zabytki podać z listy KOBiDZ a nie z kosmosu. Historia do oddzielnego hasła i streszczenie do głównego. W sekcji kultura opisane niszowe wydarzenie Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych "Operacja Południe" jako największe (zdaje się że Darłowo jest większą imprezą?). W całym tekście nie ma ani słowa o targach Energtab - w zasadzie jedyne i największe targi branży elektrycznej w Polsce. Poza tym hasło ma 109 885 bajtów i jest trudne do edytowania. --Hiuppo (zagadaj) 10:51, 7 lip 2008 (CEST)
 • Skreśliłem się, bo ciekawostek już nie ma. Ale przypisy nadal są źle sformatowane... Szoltys [DIGA] 09:27, 12 lip 2008 (CEST)
 • Jeszcze raz powtarzam, #Historia w takiej postaci jest za długa! Do przeniesienia do nowego art. i zrobienie skrótu najważniejszych informacji. --JD dyskusja 09:44, 12 lip 2008 (CEST)

Zdjęcie na początku artykułu

Zdjęcie jest OK, bardzo lubię ten widok, ale nie jest on wykonany z Szyndzielni, lecz najprawdopodobniej z Polany pod Dębowcem. Michał

To na pewno jest Szyndzielnia. Gdyby zdjęcie było zrobione z Polany pod Dębowcem, os. Cztery Pory Roku i Dolina Gościnna bie byłyby tak daleko. Gaj777 dyskusja 17:10, 30 wrz 2008 (CEST)

Uzupełnienie w temacie "Ludzie urodzenie w Bielski-Białej"

Nie od rzeczy byłoby wymienić także dwie laureatki "Miss Polonia" - w 1986 roku została nią Renata Fatla a w 1994 Jadwiga Flank - obie dziewczyny mają swoje hasła w Wikipedii. Jeżeli już wspomniana jest Ewa Lach - to przy dziale "Bielsko w Literaturze" należy wymienić trylogię o "Kosmohikanach" tejże autorki (pierwszą część napisała w 1961 roku, gdy miała 17 lat!)

Urodzeni w Bielsku-Białej, Osoby związane z miastem

Lista została stworzona dawno temu. Rozrosła się i zaczęła zajmować za dużo miejsca w artykule, więc wzorem innych haseł o miastach zlikwidowałem ją, pozostawiając maina do Kategoria:Ludzie związani z Bielskiem-Białą. Gaj777 dyskusja 18:53, 2 paź 2008 (CEST)

Mapy bielska

Chciałbym dodać adres eBielsko.pl jako nowy link zewnętrzny. Portal osadzony jest w mapach google i byłoby dobrze gdyby znalazł się w linkach.

nowy odnośnik

Witam

Chciałbym dodać nowy odnośnik dotyczący architektury około 1900 roku w Bielsko-Białej, głównie secesji.

pozdrawiam

Praktykujemy dodawanie odnośników do stron oficjalnych miasta (UM, MCIT itp.) oraz katalogu Open Directory Project. Takie są zasady... Gaj777 dyskusja 19:13, 5 paź 2009 (CEST)

Propozycja zmiany linku Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej

W związku z tym, że w listopadzie Informacja Turystyczna zmienia swoja witryne internetowa tak by ze strony glownej mozna bylo skorzystac z Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej(MSIT) proponuje zamiast linku do MSIT umiescic link bezposrednio do strony www Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej(www.it.bielsko.pl).

Zrobione Gaj777 dyskusja 21:02, 30 paź 2009 (CET)

Uściślenie dot. systemu SITBB

W tekście znalazłem informację o tym, że "Na obszarze miasta znajduje się również kilkanaście punktów Systemu informacji turystycznej Bielska-Białej i powiatu bielskiego (SiTBB)" co nie jest do końca prawdą. Infokioski znajdują się w 4 miejscach w Bielsku-Białej tj.: przy Miejskim Centrum Informacji Turystycznej (Plac Ratuszowy), Dworcu PKP (ul. Warszawska), Placu Chrobrego (w pobliżu windy), oraz w centrum handlowym Sfera ( potocznie "sfera 1" na ul. Mostowej 5). 10 pozostałych urządzeń rozmieszczonych jest na terenie gmin powiatu bielskiego a ostatni mobilny infokiosk jest mobilny, tzn wykorzystywany podczas targów turystycznych, imprez promocyjnych itp.. Proponuje zmianę zacytowanego przeze mnie tekstu na "Na obszarze miasta znajdują się również cztery punkty Systemu informacji turystycznej Bielska-Białej i powiatu bielskiego (SiTBB)".

Słusznie, poprawione. Gaj777 dyskusja 15:26, 23 lut 2010 (CET)

Nowa siedziba Komendy Państwowej Straży Pożarnej

Proponuje uaktualnienie informacji o nowej siedzibie Komendy Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Leszczyńskiej, która od jakiegoś czasu już działa. Informacje o przenosinach można znaleźć m.in. na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej PSP. http://www.katowice.kwpsp.gov.pl/pl/index/html/id:17/news_page:3/news_id:1898 Jeżeli będzie taka potrzeba chętnie udostępnię zdjęcia nowego obiektu.

Odnośnie "Biegu Fiata"

Nie ma czegoś takiego jak 10km maraton. Maraton to maraton i ma zawsze 42,197 km. Bieg Fiata jest biegiem ulicznym na dystansie 10km z atestowaną trasą. Nie ma absolutnie niczego wspólnego z maratonem.

Okupacja czy wyzwolenie?

Proponuję zmianę zdania w historii z "8-12 lutego 1945 – zajęcie miast przez Armię Czerwoną" na "8-12 lutego 1945 – wyzwolenie miasta przez Armię Czerwoną" lub "8-12 lutego 1945 – wkroczenie do miasta Armii Czerwonej",

Użyte słowo "zajęcie" ma wydźwięk pejoratywny. Armia Czerwona wkraczając do Bielska wyparła z tych terenów nazistowskie wojska szerzące w mieście terror (działania organizacja Todt na Podbeskidziu i obóz Oświęcimski 30 km od B-B)i dla mieszkańców polskiego pochodzenia było to uwolnienie od znienawidzonego okupanta i została przyjęta z ulgą. Z szacunku dla ich przeżyć powinno się w encyklopedycznym opisie odrzucić określenie o charakterze negatywnym.

Synagoga

Bielsko-Biała Synagoga: Miasto było synagoga synagoga skopiować Szombathely -Ludwig Schöne- (1880)???: [1] [2]

 1. [3]
 2. [4]