.eu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
.eu
Wprowadzona 2005
Typ domeny Krajowa domena najwyższego poziomu
Status Używana
Rejestracja EURid
Utrzymywana
przez
Komisja Europejska
Planowany użytek Jednostki powiązane z Unią Europejską
Faktyczny użytek Coraz popularniejsza wśród stron skierowanych do odbiorców w wielu krajach. Nadal jednak dominującą rolę odgrywają domeny narodowe
Ograniczenia
rejestracji domen
Rejestrujący musi mieć siedzibę na terenie Unii Europejskiej
Struktura rejestracji Rejestracje bezpośrednio na drugim poziomie
Rozstrzyganie
sporów
[1]
www.eurid.eu

.eudomena internetowa związana bezpośrednio z Unią Europejską.

Historia

Uruchomienie domeny .eu nastąpiło 7 grudnia 2005 r. Początkowo uprawnione do rejestracji były tylko instytucje publiczne z Unii Europejskiej (w tym przypadku zastępuje ona domenę .eu.int) oraz organizacje posiadające prawa do znaków towarowych. Rejestracja jest dostępna dla wszystkich od 7 kwietnia 2006 r.

Kontrolę nad domeną .eu sprawuje konsorcjum EURid, w którego skład wchodzą operatorzy domen narodowych Belgii (.be), Czech (.cz), Szwecji (.se) i Włoch (.it).

W kwietniu 2011 r. liczba zarejestrowanych stron w domenie wyniosła 3,4 mln[1]. Aczkolwiek to relatywnie niska liczba rejestracji, bo niezmiennie najpopularniejsze domeny to krajowe (np. .pl jest niekwestionowanym liderem rejestracji w Polsce, a samych holenderskich mimo rozmiaru tego kraju jest ponad 4 miliony)[2][3][4].

Sprawdzanie dostępności

Aby sprawdzić, czy dana nazwa jest dostępna, można skorzystać z oficjalnej strony Whois organizacji – http://www.whois.eu. Serwer whois.eu może przez port 43 być również skontaktowany przez aplikacje. Należy jednak mieć na uwadze, że maksymalna liczba zapytań to 100 w ciągu godziny i może w przypadku zbyt wielu zapytań zablokować adres IP.

Przypisy